Haber

Sahte internet sitelerinden ‘trafik sigortası’ dolandırıcılığı operasyonunda 22 tutuklama

Eskişehir merkezli İzmir, İstanbul ve Sakarya’da düzenlenen nitelikli dolandırıcılık operasyonunda, sahte internet sitelerinden trafik sigortası yaptırmak bahanesiyle 5 milyon lirayı aşkın haksız kazanç elde ettikleri iddia edilen 24 zanlıdan 22’si tutuklandı.

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, trafik sigortası yaptırmak isteyen araç sahiplerini dolandıran şahıslara yönelik çalışma başlattı.

Şüphelilerin sigorta şirketleriyle ilgili isimlere yakın isimlerle kurdukları 50’den fazla sahte internet sitesi aracılığıyla inanç ortamı oluşturdukları, sitelerini tıklama olarak üst sıralarda gösterdikleri ve iletişim bilgilerini paylaştıkları belirlendi. Bu kanallara reklam vererek farklı numaralardan.

Kendilerine telefonla veya internet sitesinden ulaşan araç sahiplerinden sigorta bahanesiyle IBAN numaralarına para göndermelerini isteyerek veya kart bilgilerini alarak yaklaşık 5 milyon 22 bin lira dolandırdıkları anlaşılan zanlılar, 50’si Eskişehir’de olmak üzere ülke genelinde 1288 kişi “nitelikli dolandırıcılık” suçu kapsamında tutuklandı. İşin içinde oldukları ortaya çıktı.

Eskişehir, İzmir, İstanbul ve Sakarya’da belirlenen adreslere operasyon düzenleyen polis, 24 şüpheliyi yakaladı.

Gözaltına alınan zanlıların ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda çok sayıda ajanda, bilgisayar ve sim kart ele geçirildi.

Eskişehir’e getirilen ve emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen zanlılardan 22’si nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’nce tutuklandı, 2’si de denetim şartıyla serbest bırakıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu